Sprzedaż niezasądzonej wierzytelności poręczyciela

Pytanie: Jakiś czas temu mój mąż poręczył kredyt koledze. Kolega nie spłacał tego kredytu i sprawa znalazła się u komornika. Kredytobiorca (nazwany wcześniej kolegą) nie wykazywał ściągalności więc komornik zaczął egzekucję u nas. Po rozmowach z bankiem i rozłożeniu na raty tego zadłużenia spłaciliśmy zadłużenie kolegi jak i koszty komornicze powstałe z tego tytułu. Przez jakiś czas część pieniędzy jakie spłacaliśmy za kolegę zwracała nam jego mama, ale już od ponad 4 miesięcy nie ma z nią ani z kolegą żadnego kontaktu.Do oddania nam mają jeszcze ponad 5 tys. Czy istnieje możliwość sprzedaży takiego długu bez zakładania sprawy w sądzie? Posiadam wszystkie dokumenty począwszy od umowy poręczenia kredytu poprzez pisma od komornika aż po wszystkie kwitki z wpłatami. My i dłużnik mieszkamy na tej samej ulicy.

Porada: Tak, można sprzedać wierzytelność niestwierdzoną tytułem wykonawczym (czyli niezasądzoną). Praktycznie jednak trudno znaleźć nabywcę na taki prywatny dług a fakt że wierzytelność nie jest zasądzona może (chociaż raczej nie w takim przypadku jak omawiany) dodatkowo zniechęcać potencjalnego nabywcę, gdyż pozwany może wnieść zarzuty co do wierzytelności. Proponowałbym wystawić ofertę sprzedaży w internecie, na jakiejś internetowej giełdzie wierzytelności, na portalu ogłoszeniowym, na blogu własnym…, podając dane dłużnika tzn. przynajmniej imię, nazwisko, adres zamieszkania (lepiej bez nr posesji). Jest to prawie dopuszczalne: http://windykacyjny.com.pl/sprzedaz-dlugu-z-tytulu-prywatnej-pozyczki/. Taki wpis (widoczny w wyszukiwarce Google) może też szkodzić dłużnikowi, co spowoduje iż będzie chciał spłacić resztę długu.

Co do dokumentacji potwierdzającej wierzytelność, to przydałoby się jeszcze (przede wszystkim) zaświadczenie od kredytodawcy (bank, SKOK, firma pożyczkowa) potwierdzające kto (czyli że Pani mąż jako poręczyciel) za kogo (czyli za „kolegę”) spłacił jaką łącznie kwotę.

Dodaj komentarz