Sprzedaż niezasądzonej wierzytelności poręczyciela

Pytanie: Jakiś czas temu mój mąż poręczył kredyt koledze. Kolega nie spłacał tego kredytu i sprawa znalazła się u komornika. Kredytobiorca (nazwany wcześniej kolegą) nie wykazywał ściągalności więc komornik zaczął egzekucję u nas. Po rozmowach z bankiem i rozłożeniu na raty tego zadłużenia spłaciliśmy zadłużenie kolegi jak i koszty komornicze powstałe z tego tytułu. Przez jakiś czas część pieniędzy jakie spłacaliśmy za kolegę zwracała nam jego mama, ale już od ponad 4 miesięcy nie ma z nią ani z kolegą żadnego kontaktu.Do oddania nam mają jeszcze ponad 5 tys. Czy istnieje możliwość sprzedaży takiego długu bez zakładania sprawy w sądzie? Posiadam wszystkie dokumenty począwszy od umowy poręczenia kredytu poprzez pisma od komornika aż po wszystkie kwitki z wpłatami. My i dłużnik mieszkamy na tej samej ulicy.

Porada: Tak, można sprzedać wierzytelność niestwierdzoną tytułem wykonawczym (czyli niezasądzoną). Praktycznie jednak trudno znaleźć nabywcę na taki prywatny dług a fakt że wierzytelność nie jest zasądzona może (chociaż raczej nie w takim przypadku jak omawiany) dodatkowo zniechęcać potencjalnego nabywcę, gdyż pozwany może wnieść zarzuty co do wierzytelności. Proponowałbym wystawić ofertę sprzedaży w internecie, na jakiejś internetowej giełdzie wierzytelności, na portalu ogłoszeniowym, na blogu własnym…, podając dane dłużnika tzn. przynajmniej imię, nazwisko, adres zamieszkania (lepiej bez nr posesji). Jest to prawie dopuszczalne: http://windykacyjny.com.pl/sprzedaz-dlugu-z-tytulu-prywatnej-pozyczki/. Taki wpis (widoczny w wyszukiwarce Google) może też szkodzić dłużnikowi, co spowoduje iż będzie chciał spłacić resztę długu.

Co do dokumentacji potwierdzającej wierzytelność, to przydałoby się jeszcze (przede wszystkim) zaświadczenie od kredytodawcy (bank, SKOK, firma pożyczkowa) potwierdzające kto (czyli że Pani mąż jako poręczyciel) za kogo (czyli za „kolegę”) spłacił jaką łącznie kwotę.

2 Komentarze

  • Wynajmuję mieszkanie rodzinie na umowę najmu,mam oświadczenie o wysokości zadłużenia podpisane przez osobę która wynajmuje ode mnie mieszkanie ,niestety nie płacą już jakiś czas, dług to ok 17000,00 zł, proszę mi pomóc bo nie wiem na czym polega sprzedaż długu,a może windykacja, chciałabym jak najszybciej odzyskać pieniądze. Będę wdzięczna za każdą pomoc.

    • Można opublikować dług i niektóre dane dłużnika (imię, nazwisko, rok urodzenia, nazwę ulicy przy której mieszka i miejscowość) informując iż jest to oferta sprzedaży. Zazwyczaj jednak rzadko kiedy udaje się sprzedać dług osoby prywatnej i takie ogłoszenie czasem przymusi dłużnika do zapłaty (bo się wstydzi, bo mu to psuje reputację, itp.)
      Sugeruję po prostu wnieść do sądu pozew o zapłatę a następnie do komornika. Jeżeli Pani nie wie, czy dłużnik ma jakiś majątek, dochody, to lepiej samodzielnie wnieść pozew, to nie jest coś trudnego. Jeżeli pani prawnika wynajmie, to będzie musiała sporo mu zapłacić i chociaż te koszty zostaną zasądzone, to nie wiadomo czy je Pani odzyska – czy komornik jakąś kwotę wyegzekwuje od dłużnika.
      Oo firmach windykacyjnych natomiast generalnie dobrej opinii nie mam, dlatego sugeruję jak wyżej.

Dodaj komentarz